Polsko-holenderska lekcja historii

            Już po raz trzeci młodzież grójeckiego LO im. P. Skargi gościła swych rówieśników z holenderskiej miejscowości Helmond. Wraz ze szkołą Jan van Brabant College, liceum w Grójcu realizowała kolejny etap trzyletniego projektu „The Future of History” 2015-2018 w ramach programu Erasmus+.

            Wizyta w Polsce rozpoczęła się w od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat historii naszej stolicy i dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Podczas kolejnych dni wizyty, uczestnicy projektu porównywali przyczyny i skutki migracji na przestrzeni dziejów w historii obydwu narodów, zastanawiali się nad wpływem migracji na społeczeństwo, biorąc pod uwagę różne aspekty życia, np. kulturę, religię, język, architekturę, modę, zainteresowania i kuchnię. Rozmowy były poparte prezentacjami na temat wpływowych migrantów oraz wywiadem z imigrantem mieszkającym w Polsce od kilku lat. 

            Jednym z głównych wydarzeń podczas spotkania, była wizyta w Warszawskim Archiwum Akt Nowych, gdzie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w prezentacji na temat historii Powstania Warszawskiego, a także historii losów bohaterów uczestniczących w tamtych wydarzeniach, weteranów wojennych z Polski i Holandii. Dzięki uprzejmości i wysiłkowi pracowników Akt Nowych, wyszukano w archiwach również uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Holandii. 

            Podczas warsztatów uczniowie tworzyli szóste wydanie czasopisma „The Future of History”. Artykuły tam zawarte dotyczą głównie tematyki migracji, lecz nie zabrakło w nich również opisów powojennych historii życia postaci, które brały udział w wydarzeniach podczas II wojny światowej.  Uczniowie dzielili się własnymi opiniami i przemyśleniami na temat wspólnej współpracy.  

            Podczas zorganizowanego w szkole wieczorku pożegnalnego, holenderscy uczniowie mogli spróbować tradycyjnych potraw kuchni polskiej, przygotowanych przez rodziny goszczące.   

            Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu „The Future of History: http://futureofhistory.logrojec.ploraz strony liceum: www.logrojec.pl, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat wszystkich projektów Erasmus+ realizowanych przez naszą szkołę.

LO Grójec

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.