Uczniowie z Holandii z wizytą w L.O. Grójec 

  

 

Już po raz drugi młodzież grójeckiego LO im. P.Skargi gościła swych rówieśników z Jan Van Brabant College w holenderskiej miejscowości Helmond. Wizyta odbyła się w ramach trzyletniego projektu Erasmus+ zatytułowanego „The Future of History”. 

Głównym celem jest wspólne poznawanie historii. W pierwszym roku współpracy uczniowie zajmowali się tematyką II wojny światowej (np. udziałem Polaków w walkach na frontach II wojny światowej, przyczynami wybuchu wojny, sposobami zapobiegania i rozwiązywania konfliktów, przyczynami i konsekwencjami Powstania Warszawskiego, udziałem Polaków i Holendrów w walkach oraz holocaustem), w drugim roku - losami narodów w krajach komunistycznych i kapitalistycznych, konsekwencjami Zimnej Wojny oraz znanymi postaciami będącymi symbolem walki w obronie demokracji.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, Starego Miasta w Krakowie oraz kopalni soli w Wieliczce.

Drugiego dnia wizyty, uczniowie z Holandii mieli możliwość bliższego poznania codziennego życia L.O. biorąc udział w zajęciach szkolnych. Tego dnia odbyło się również spotkanie z zaproszonym gościem - mieszkańcem Grójca, wieloletnim nauczycielem i wielokrotnym maratończykiem p. Bohdanem Czacharowskim. Spotkanie dotyczyło życia w powojennej Polsce, aż do upadku komunizmu w roku 1989. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji zasłużonego i doświadczonego nauczyciela. Podczas warsztatów w międzynarodowych grupach uczniowie mieli za zadanie napisać scenariusz i nagrać film o przewrotnym tytule „Jak zostać perfekcyjnym komunistą?”. Zadanie to zostało wykonane w całości, a filmy zostały zaprezentowane w ostatnim dniu wizyty.  

W kolejny dzień wizyty uczestnicy projektu uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, gdzie oprócz głównych atrakcji miasta zwiedzili muzeum Czar PRL-u i uczestniczyli w wykładzie na temat życia w socjalistycznej Polsce.

Uczestnictwo w warsztatach dało uczestnikom możliwość poprawy umiejętności językowych, wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą, dzięki czemu powstała czwarta część czasopisma „The Future of History”, tworzonego przez uczniów i dla uczniów. Owoce ich pracy zostały przedstawione na zakończenie wizyty, podczas wspólnego wieczorku dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Tradycyjne polskie potrawy przygotowane przez rodziny goszczące znalazły zasłużone uznanie gości z Holandii.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu „The Future of History: http://futureofhistory.logrojec.pl oraz oficjalnej strony liceum: www.logrojec.pl, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat wszystkich projektów Erasmus+ realizowanych przez naszą szkołę.

LO Grójec

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.